TR ENG
ZEYTİN TİPLERİ
Zeytincilikte çeşit seçimi son derece önemlidir. Ürünün sofralık veya yağlık değerlendirilmesi durumları dikkate alınarak uygun çeşidin seçilmesi ve seçilen çeşidin yetiştirme koşullarına adaptasyon durumunun dikkate alınması ekonomik bir zeytin yetiştiriciliği için büyük bir önem taşımaktadır. Türkiye’de yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan bazı çeşitler şunlardır.

SİYAH ZEYTİN

• Zeytin ağaçta karardıkran ve iyice yağlandıktan sonra, sezonda zeytinin bolluğuna göre Kasım, Aralık ve Ocak aylarında toplanır.
• Toplanan zeytinler 6 ile 10 ton arasında değişen beton havuzlara konur.
• %14-18 arası tuz ihtiva eden salamura suyu hazırlanır.
• Salamuralı zeytin havuzuna içindeki zeytinin tonajına ve havuzun büyüklüğüne bağlı olarak baskı uygulanır. Bu baskı, zeytinin gevşemesini önler ve sert olmasını sağlar.
• Zeytin Temmuz ve Ağustos aylarında havuzdan çıkarılır ve satışa sunulur. Çeşit gözetmeksizin zeytin tanesini etkileyen faktörler; Su, yağlı maddeler, basit şekerler, diğer karbonhidratlar, proteinler, pektinler, organik asitler, tanninler, oleuropein, renk maddeleri, vitaminler, inorganik maddeler.

Aydın Tipi:

Aydın bölgesinde yetişir. Sert, parlak, iri ve acımtırak bir tadı vardır. Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde kırsal kesimlerde askeriyede tüketilir, ihracat için ise çok aranan ve kullanılan bir zeytin tipidir.

Uslu Tipi:

Akhisar bölgesinde has siyah zeytin tipidir. Görüntüsü Aydın tipi zeytine benzemesine rağmen, fiziksel yapısı çok daha hassas bir zeytin tipidir. Tadı Güzeldir.

Edremit Tipi:

Edremit civarında, bir miktarda Akhisar bölgesindeki aşılı ağaçlarda yetişir. Sert, parlak, kahverengi, ve çekirdeği büyüktür. Yağlı bir zeytin tipidir. Genellikle zeytinyağı üretimi için kullanılır.

Gemlik Tipi:

Marmara ve Akhisar bölgelerinde yetişir. Asıl adı Tirilye tipidir. Fakat Gemlik bölgesinde ticaret yaygın olduğundan Gemlik Tipi adını almıştır. Kıvırcık, çok hassas ve lezzetli bir zeytin tipidir. Pahalı, fakat tüm iç piyasaya hakimdir. Fiziksel yapısı, tadı ve fiyatı dolayısıyla ihracata uygun değildir.

YEŞİL ZEYTİN

Aydın Yöresi:

Bu yörede 3 farklı tipte zeytin, yeşil zeytin işlenmesi için kullanılır. Bunlar, Aydın Kaba, Aydın Memecik, ve Aydın Domat tipidir. Bu bölgede işlenen yeşil zeytinler işleme sırasında yumuşar, rengi koyu yeşildir, sergilendikleri yerlerde salamura üstünde kalan hava ile temas eden zeytin taneleri kararabilirler. Uzun ömürlü değildir, tadı da ekşidir. Aydın Domat tipi zeytin diğer Aydın tiplerine göre daha sağlıklı ve sağlam bir zeytin tipidir.

Akhisar Domat:

Akhisar bölgesinde yetişen Domat tipi yeşil zeytinlerden işlenir, çok dayanıklı, sert ve sağlam bir zeytin tipidir. Rengi saman sarısına yakındır. Tüm Türkiye’de bu tip yeşil zeytin satılır. Fiyatı pahalıdır, bu yüzden de ihracat için çok talep edilmez.

Edremit Tipi:

Daha çok Edremit bölgesinde ve Akhisar bölgesinde yetişir. Çizme zeytin yapmak için kullanılır, yağlı ibr zeytin olduğundan tadıda çok güzeldir. Çekirdeği büyüktür. Alyanak denilen pembemsi bir renkle piyasada alıcı bulur. Tüm Türkiye`de sevilir ve Pazar bulur.